اشتباهات رایج در انتخاب و خرید دوربین مدار بسته

اشتباهات رایج در انتخاب و خرید دوربین مدار بسته

افرادی که قصد خرید دوربین مدار بسته را دارند اگر بدون استفاده از مشاوره های یک مشاور بی طرف اقدام به انتخاب دوربین کنند ، به احتمال بسیار زیاد دچار انتخاب نادرست دوربین و خرید اشتباهی خواهد شد.

امن الکترونیک نمایندگی انحصاری هایک ویژن در رشت در این قسمت برخی از رایج ترین اشتباهاتی که ممکن است هنگام انتخاب و خرید دوربین مدار بسته مناسب به آن دچار شوید را به همراه راه حل برای شما توضیح داده است ، با ما همراه باشید.

اشتباه اول : استفاده از دوربین متحرک یا دوربین اسپید دام در برخی پروژه ها

یکی از دوربین های محبوب در بین مشتریان ، دوربین اسپید دام ( Speed Dome Camera ) است ، امکان چرخش در سطح افقی و عمودی و زوم بر روی تصویر در این دوربین برای بسیاری از مشتریان جالب است از این رو همواره به دنبال استفاده و انتخاب دوربین متحرک در پروژه های خود هستند ، اما باید به این مهم توجه کنیم که معمولا از این دوربین در پروژه هایی استفاده می شود که یک یا چند اپراتور بصورت تمام وقت تصاویر را تحت نظر دارند. ماموریت دوربین اسپید دام نظارت بر تمامی فضاهای محیط و ارتقای امنیت است از این رو باید توسط یک اپراتور ثابت کنترل شود چرا که در غیر اینصورت امکان استفاده کامل از پتانسیل این دوربین برای مشتریان وجود نخواهد داشت.

راه حل :

به خاطر داشته باشید که همیشه استفاده از دوربین با مشخصات فنی بالا و قیمت زیاد نمی تواند بهترین انتخاب برای پوشش نیاز حفاظتی شما باشد ، بلکه در اکثر موارد دوربین ثابت با لنز فیکس می تواند بهترین بازدهی را داشته باشد، بدون استفاده از یک کاربر ثابت برای کنترل دوربین ، یک دوربین متحرک هیچ برتری نسبت به یک دوربین ثابت نخواهد داشت.

اشتباه دوم : استفاده از دوربین متحرک برای پوشش حفاظتی ناحیه وسیع

پوشش ۳۶۰ درجه این نوع از دوربین ها باعث شده تا مشتریان به اشتباه فکر کنند که می توانند از این دوربین برای پوشش فضای وسیع استفاده کنند اما واقعیت چیز دیگریست، زمانی که دوربین اسپید دام در حال تصویر برداری از یک زاویه است سایر زاویه ها در نقطه کور قرار می گیرند ، لذا به خاطر داشته باشید که همواره نمی توانید با یک دوربین متحرک تمامی زوایا را در اختیار داشته باشید از این رو در صورت بروز یک مشکل خلاف جهت حضور لنز دوربین متحرک شما نمی توانید تصویر رویداد را در اختیار داشته باشید.

راه حل : 

استفاده از تعداد بیشتری دوربین های ثابت برای پوشش فضای وسیع تر مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال بجای استفاده از یک دوربین اسپید دام می توان از چند دوربین ثابت استفاده نمایید. ماموریت دوربین اسپید دام نظارت صحنه هاست اما ماموریت دوربین های ثابت ، بیشتر حفاظت از زوایای مورد پوشش می باشد.

 

انتخاب دوربین WDR غیر ضروری هزینه تمام شده پروژه را افزایش می دهد.

اشتباه سوم : استفاده از دوربین WDR برای تصویر برداری در محیط با شدت نور کم یا زیاد

تکنولوژی WDR در دوربین مدار بسته برای تصویر برداری با کیفیت در محیط هایی که دارای نور متفاوتی هستند استفاده می شود ، این دوربین ها نسبت به دوربین های معمولی از قیمت بالاتری برخوردار هستند از این رو در انتخاب آنها باید دقت کافی داشته باشید، استفاده از دوربین WDR ، در فضاهایی که اغلب نور ثابتی دارد می تواند هزینه ی تمام شده پروژه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

راه حل :

برای تصویر برداری در محیط های پر نور می توانید از دوربین مدار بسته معمولی استفاده کنید و نیاز به تکنولوژی های اضافه ندارید اما برای تصویر برداری در نور کم می توانید از دوربین مدار بسته دید در شب یا Low Light استفاده کنید یا اگر از دوربین معمولی استفاده می کنید ، نور محیط را با استفاده از چراغ های مناسب تامین نمایید.

اشتباه چهارم: استفاده از پروژکتور مادون قرمز بجای نور مرئی

مشتریان در اکثر موارد به دنبال انتخاب دوربین های مدار بسته مجهز به نور مادون قرمز هستند ، در حالی استفاده از دوربین بهمراه پروژکتور نور مرئی مزایای زیادی را برای آنها بهمراه دارد، هنگامی که دوربین با نور مرئی تصویر برداری می کند تصویر برداری رنگی انجام می شود اما اگر از پروژکتور IR استفاده کنید تصاویر بصورت سیاه و سفید خواهد بود.

نور مرئی به علت قابل مشاهده بودن در محیط های مختلف  امنیت عمومی را افزایش می دهد ، تحقیقات نشان می دهد که احتمال وقوع جرم و جنایت در محیط های روشن بسیار کمتر از محیط های تاریک می باشد . اگر بخواهیم موارد خاص را نادیده بگیریم ، نور مادون قرمز تقریبا هیچ مزیتی نسبت به نور مرئی ندارد، در برخی از موارد مشتریان به دلایل مختلف نیاز دارند تا تصویر برداری در محدوده تاریک صورت بگیرد از این رو از دوربین مدار بسته بهمراه پروژکتور مادون قرمز استفاده می کنند.

 

راه حل :

استفاده از قابلیت دید در شب یک قابلیت ویژه در دوربین مدار بسته است ، در صورتی که تصویر شب این دوربین ها از وضوح مناسبی برخوردار نباشد بهترین راه حل استفاده از دوربین و پروژکتور جدا برای ایجاد نور مناسب تصویر برداری است.

اشتباه پنجم : استفاده از دوربین مدار بسته با لنز وریفوکال در فضای داخلی

کاربران هنگام استفاده دوربین مدار بسته با لنز متغیر یا وریفوکال می توانند زاویه دید را متناسب با نیاز خود، تنظیم کنند از این رو قیمت این دوربین ها نسبت به دوربین با لنز ثابت کمی بالاتر است. یکی از فضاهایی که به اشتباه از دوربین لنز متغیر استفاده می شود فضاهای داخلی می باشد منطقی نیست و منجر به افزایش قیمت تمام شده پروژه می شود و تقریبا همه فضای داخلی را می توان با استفاده از دوربین فیکس لنز تصویر برداری کرد.

 

راه حل : 

برای تصویر برداری از فضاهای داخلی در محیط های کوچک ( ۳۰ تا ۴۰ متر مربع ) ، می توان از دوربین های لنز ثابت استفاده کرد و این مهم می تواند قیمت تمام شده پروژه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در برخی از پروژه ها که نیاز به تصویر برداری از درب ورود یا صندوق پول یا مواردی شبیه آن وجود دارد بهتر است از دوربین وریفوکال استفاده کرد.

اشتباه ششم: استفاده از دوربین بولت درون کاور بیرونی

تعریف دوربین بولت عبارت است از دوربین باکس بهمراه لنزی که درون کاور و پایه قرار گرفته و برای محیط های بیرونی و فضای باز طراحی شده است ، امکان ضد آب ، ضد گرد و غبار و ضد ضربه در این دوربین ها وجود دارد. استفاده دوربین بولت درون کاور دیگر می تواند یک اشتباه خنده دار باشد از این رو توصیه بر آنست که تحت هیچ عنوان از دوربین بولت درون کاور اضافه استفاده نکنند.

راه حل :

فلسفه وجودی دوربین بولت استفاده از آنها در فضای بیرونی می باشد ، از این رو توصیه اکید بر عدم استفاده دوربین بولت درون کاور دوربین مدار بسته می باشد. این کار می تواند جلوه حرفه ای شما را تحت الشعاع قرار دهد.

اشتباه هفتم: انتخاب دوربین وایرلس برای کاهش هزینه

با توجه به پیشرفت و توسعه روز افزون تکنولوژی در حوزه مدار بسته و امنیت هنوز هم در برخی حوزه های ضعف هایی وجود دارد ، یکی از این حوزه های دوربین های مدار بسته بی سیم است، استفاده از این دوربین ها به علت مشکلات مختلفی ناشی از نویز و قطع شدن و مشکلاتی از این قبلی همواره مشتریان زیادی را به دردسر انداخته است. درست است که این دوربین های نیاز به کابل کشی و هزینه های مربوط به آنرا ندارند اما با اینهمه مشکلات ناشی از قطع شدن شبکه و وجود نویز باعث شده تا انتخاب دوربین با سیم از اولویت برخوردار باشد و استفاده از دوربین بی سیم تنها به پروژه های کوچک داخلی منوط شود.

راه حل : 

با اینکه نمی توان با اطمینان در مورد عدم استفاده از دوربین وای فای صحبت کرد اما توصیه ما اینست که حتی الامکان از این مدل از دوربین ها استفاده نکنید ، شاید در آینده ی نزدیک و با رشد و پیشرفت تکنولوژی نواقص این دوربین ها برطرف شود اما تا آن زمان استفاده از دوربین مدار بسته با سیم همچنان در اولویت قرار دارد و شما میتوانید برای خرید دوربین مدار بسته در رشت با کارشناسان نمایندگی هایلوک در گیلان تماس بگیرید یا از نمایشگاه دائمی امن الکترونیک نمایندگی رسمی هایک ویژن در گیلان بازدید نمایید.