آشنایی با مفهوم دوربین مداربسته اسپیددام

مفهوم دوربین مداربسته اسپیددام

دوربین مداربسته اسپیددام یا همان دوربین مداربسته PTZ امروزه با توجه به رشد فناوری اطلاعات و گسترش نیازهای امنیتی متقاضی بالایی دارد و در بسیاری از محیط‌ها و اماکن مورداستفاده قرارگرفته است.

این دوربین‌ها به دلیل ثبات عملکرد و تطبیق‌پذیری آن در محیط‌های مختلف کاربرد فراوانی دارد. دوربین مداربسته اسپیددام در دهه‌های پیشین کمتر کاربرد داشته است و کاربرد آن بیشتر به سمت اماکن صنعتی، نفتی و نظامی تمایل داشت. در بدو امر متذکر می‌شویم که PTZ مخفف PAN به معنای چرخشی در راستای افق، TILT به معنای چرخش در راستای عمودی و ZOOM به معنای بزرگنمایی است.

استفاده از دوربین مداربسته اسپیددام در گذشته زیاد مقرون‌به‌صرفه نبوده است اما در سال‌های اخیر با توجه به رشد تکنولوژی و گسترش فناوری، این دوربین‌ها مقرون‌به‌صرفه شدند. نصب دوربین مداربسته اسپیددام در اماکن مختلفی نظیر مغازه‌های خرده‌فروشی، مجتمع‌های تجاری بزرگ، ادارات و مؤسسات دولتی و بسیاری از اماکن دیگر ارزش‌افزوده بالایی را فراهم نموده است و در یک کلام می‌توان گفت دوربین‌های چرخشی امنیت بالا و دسترس‌پذیری گسترده‌ای را فراهم نموده‌اند.

دوربین مداربسته اسپیددام از بدو اختراع مسیر طول و درازی را پیموده‌اند و از آنجا که موضوع نظارت تصویری طرفداران بسیار زیادی دارد و پیاده‌سازی امنیت یک رکن مهم به شمار می‌آید، دوربین‌های چرخشی مورد استقبال طیف وسیعی از کاربران قرارگرفته است و در بسیاری از مکان‌ها نصب گردیده است.

در مقاله زیر به معرفی دوربین مداربسته اسپیددام می‌پردازیم، سپس نحوه عملکرد آن را تشریح خواهیم کرد. در ادامه مزایای این دوربین‌ها را برای مصرف‌کنندگان تشریح می‌کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت سؤال و یا ابهام همین امروز با کارشناسان امن الکترونیک نمایندگی انحصاری و رسمی هایک ویژن در رشت تماس حاصل فرمایید تا این افراد با استفاده از دانش و تجربه خود پاسخگوی هرگونه ابهام و نیاز شما باشند یا به نمایشگاه دائمی دوربین مدار بسته در رشت و نمایندگی انحصاری هایلوک در گیلان مراجعه فرمایید.

دوربینهای مداربسته اسپیددام چه دوربینهایی هستند؟

امروزه دوربین مداربسته اسپیددام به‌صورت دوربین‌های جمع‌وجور  عرضه‌شده است و کلیه قابلیت‌های آن نظیر موتور چرخش، لنز و خود دوربین در یک دستگاه قرارگرفته است.

وجود لنزهای موتوردار سبب می‌شود که بزرگنمایی نوری در این دوربین‌ها به سهولت امکان‌پذیر باشد و موتورهای پرسرعت آن می‌توانند در کسری از ثانیه در محور افقی سیصد و شصت درجه دوران نمایند.

تمامی این مزایا در کنار هم سبب می‌شوند که بتوانید محدوده وسیع و گسترده‌ای را به کمک دوربین مداربسته اسپیددام نظاره نمایید و با یک دوربین نصب‌شده کل منطقه را زیر نظر بگیرید که این امر سبب کاهش هزینه‌های شما خواهد شد.

به‌طورکلی یک دوربین مداربسته اسپید دام می‌تواند جایگزین مناسبی برای چهار دوربین ثابت باشد. درگذشته دوربین‌های چرخشی فقط برای مؤسسات بزرگ و کارخانه‌ها و مؤسسات نفتی به‌کار گرفته می‌شد و تصاویر این دوربین توسط تیم حفاظت و اتاق کنترل موردبررسی قرارمی گرفت و در صورت نیاز این تیم جهت دوربین را تغییر می‌دادند.

دوربین‌های نظارت تصویری برای جلوگیری از جرم، نظارت بر اموال، حراست محدوده‌ها، نظارت بر عملکرد کارکنان و مانیتورینگ منطقه برای جلوگیری از ورود افراد بیگانه تعبیه می‌شوند. اما شما با شناخت دوربین‌مداربسته اسپیددام و نحوه عملکرد آن‌ها می‌توانید راهکار سامانه نظارت تصویری خود را ارتقا بخشید و گامی مؤثر به یک سامانه نظارت تصویری اثربخش بردارید.

دوربین مداربسته اسپیددام را می‌توان در استادیوم‌ها، شهربازی‌ها و اماکن مشابه استفاده نمود و ضمن حفظ دیدگاه‌های شفاف و واضح از کلیه فعالیت‌ها، پرسنل بتوانند به‌راحتی منطقه وسیعی را با دقت بالا مشاهده کنند.

دوربین های مداربسته اسپید دام در دست مصرف کننده

با توجه به ویژگی‌های بارز دوربین‌های امنیتی، دوربین مداربسته اسپید دام مورد استقبال طیف وسیعی از مصرف‌کنندگان قرارگرفته است. سیستم‌های نظارت تصویری مدرن به همراه پردازنده‌های هوشمند در این دوربین‌ها طوری طراحی‌شده که قابلیت‌های باورنکردنی را ارائه می‌دهند.
با بهره‌گیری از قابلیت آنالاتیک و هوشمند سازی دوربین‌ها می‌توان کاربردهای بدیعی را در منطقه ایجاد نمود. به‌طور مثال به کمک دوربین مداربسته اسپید دام در صورت تشخیص فعالیت مشکوک در منطقه، دوربین روی سوژه موردنظر بزرگنمایی کرده و آن را ردیابی و دنبال می‌کند و به پرسنل اتاق کنترل آلارم مربوطه را صادر می‌نماید. از سویی دیگر قابلیت‌های آنالاتیک نوین نظیر تجاوز یا پرسه زنی به کمک این دوربین تشخیص داده می‌شود و دوربین می‌تواند آن موارد را ردیابی و دنبال نماید.
برخی از قابلیت‌های آنالاتیک روی دوربین‌های تحت شبکه به‌صورت پیش‌فرض نصب‌شده است. اتصالات اترنت و رابط‌های مربوط به PTZ در بسیاری از ذخیره‌سازهای تحت شبکه وجود دارد و برای چرخش این دوربین‌ها به کمک این دستگاه‌های ذخیره‌ساز پیکربندی سختی وجود نخواهد داشت و از راه دور کاربران می‌توانند به کمک پروتکل‌های شبکه، این دوربین‌ها را به هر سمت و سویی که تمایل دارند بچرخانند و روی سوژه موردنظر بزرگنمایی را انجام دهند.
دوربین مداربسته اسپیددام را می‌توان در محیط‌های بیرونی و درونی نصب نمود. این بدان معنا است که کارخانه‌ها دوربین مداربسته اسپیددام را هم برای محیط‌های درونی طراحی کرده‌اند و هم برای محیط های بیرونی. از سویی دیگر دوربین مداربسته اسپیددام را می‌توان روی سطح صاف نظیر سقف، روی دکل و یا روی دیوار نصب نمود. از قابلیت‌های دیگر دوربین مداربسته اسپیددام وجود ماژول مادون‌قرمز در کنار این دوربین‌ها است که دید را در شب برای کاربران و پرسنل اتاق مانیتورینگ و صاحبان مشاغل تسهیل می‌نماید.