آشنایی با مفهوم دوربین مداربسته اسپیددام

دوربین مداربسته اسپیددام یا همان دوربین مداربسته PTZ امروزه با توجه به رشد فناوری اطلاعات و گسترش نیازهای امنیتی متقاضی بالایی دارد و در بسیاری از محیط‌ها و اماکن مورداستفاده قرارگرفته است.

این دوربین‌ها به دلیل ثبات عملکرد و تطبیق‌پذیری آن در محیط‌های مختلف کاربرد فراوانی دارد. دوربین مداربسته اسپیددام در دهه‌های پیشین کمتر کاربرد داشته است و کاربرد آن بیشتر به سمت اماکن صنعتی، نفتی و نظامی تمایل داشت.

در بدو امر متذکر می‌شویم که PTZ مخفف PAN به معنای چرخشی در راستای افق، TILT به معنای چرخش در راستای عمودی و ZOOM به معنای بزرگنمایی است.

استفاده از دوربین مداربسته در رشت در گذشته زیاد مقرون‌به‌صرفه نبوده است اما در سال‌های اخیر با توجه به رشد تکنولوژی و گسترش فناوری، این دوربین‌ها مقرون‌به‌صرفه شدند. نصب دوربین مداربسته اسپیددام در اماکن مختلفی نظیر مغازه‌های خرده‌فروشی، مجتمع‌های تجاری بزرگ، ادارات و مؤسسات دولتی و بسیاری از اماکن دیگر ارزش‌افزوده بالایی را فراهم نموده است و در یک کلام می‌توان گفت دوربین‌های چرخشی امنیت بالا و دسترس‌پذیری گسترده‌ای را فراهم نموده‌اند.

دوربین مداربسته اسپیددام از بدو اختراع مسیر طول و درازی را پیموده‌اند و از آنجا که موضوع نظارت تصویری طرفداران بسیار زیادی دارد و پیاده‌سازی امنیت یک رکن مهم به شمار می‌آید، دوربین‌های چرخشی مورد استقبال طیف وسیعی از کاربران قرارگرفته است و در بسیاری از مکان‌ها نصب گردیده است.

در مقاله زیر به معرفی دوربین مداربسته اسپیددام می‌پردازیم، سپس نحوه عملکرد آن را تشریح خواهیم کرد. در ادامه مزایای این دوربین‌ها را برای مصرف‌کنندگان تشریح می‌کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت سؤال و یا ابهام همین امروز با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا این افراد با استفاده از دانش و تجربه خود پاسخگوی هرگونه ابهام و نیاز شما باشند.

دوربین مداربسته اسپیددام چه دوربین هستند :

امروزه دوربین مداربسته اسپیددام به‌صورت دوربین‌های جمع‌وجور  عرضه‌شده است و کلیه قابلیت‌های آن نظیر موتور چرخش، لنز و خود دوربین در یک دستگاه قرارگرفته است.

وجود لنزهای موتوردار سبب می‌شود که بزرگنمایی نوری در این دوربین‌ها به سهولت امکان‌پذیر باشد و موتورهای پرسرعت آن می‌توانند در کسری از ثانیه در محور افقی سیصد و شصت درجه دوران نمایند.

تمامی این مزایا در کنار هم سبب می‌شوند که بتوانید محدوده وسیع و گسترده‌ای را به کمک دوربین مداربسته اسپیددام نظاره نمایید و با یک دوربین نصب‌شده کل منطقه را زیر نظر بگیرید که این امر سبب کاهش هزینه‌های شما خواهد شد.

به‌طورکلی یک دوربین مداربسته اسپیددام می‌تواند جایگزین مناسبی برای چهار دوربین ثابت باشد. درگذشته دوربین‌های چرخشی فقط برای مؤسسات بزرگ و کارخانه‌ها و مؤسسات نفتی به‌کار گرفته می‌شد و تصاویر این دوربین توسط تیم حفاظت و اتاق کنترل موردبررسی قرارمی گرفت و در صورت نیاز این تیم جهت دوربین را تغییر می‌دادند.

دوربین‌های نظارت تصویری برای جلوگیری از جرم، نظارت بر اموال، حراست محدوده‌ها، نظارت بر عملکرد کارکنان و مانیتورینگ منطقه برای جلوگیری از ورود افراد بیگانه تعبیه می‌شوند. اما شما با شناخت دوربین‌مداربسته اسپیددام و نحوه عملکرد آن‌ها می‌توانید راهکار سامانه نظارت تصویری خود را ارتقا بخشید و گامی مؤثر به یک سامانه نظارت تصویری اثربخش بردارید.

دوربین مداربسته اسپیددام را می‌توان در استادیوم‌ها، شهربازی‌ها و اماکن مشابه استفاده نمود و ضمن حفظ دیدگاه‌های شفاف و واضح از کلیه فعالیت‌ها، پرسنل بتوانند به‌راحتی منطقه وسیعی را با دقت بالا مشاهده کنند.

ویژگی دوربین مداربسته اسپیددام :

با توجه به ویژگی‌های بارز دوربین‌های امنیتی، دوربین مداربسته اسپیددام مورد استقبال طیف وسیعی از مصرف‌کنندگان قرارگرفته است. سیستم‌های نظارت تصویری مدرن به همراه پردازنده‌های هوشمند در این دوربین‌ها طوری طراحی‌شده که قابلیت‌های باورنکردنی را ارائه می‌دهند.
با بهره‌گیری از قابلیت آنالاتیک و هوشمند سازی دوربین‌ها می‌توان کاربردهای بدیعی را در منطقه ایجاد نمود. به‌طور مثال به کمک دوربین مداربسته اسپیددام در صورت تشخیص فعالیت مشکوک در منطقه، دوربین روی سوژه موردنظر بزرگنمایی کرده و آن را ردیابی و دنبال می‌کند و به پرسنل اتاق کنترل آلارم مربوطه را صادر می‌نماید. از سویی دیگر قابلیت‌های آنالاتیک نوین نظیر تجاوز یا پرسه زنی به کمک این دوربین تشخیص داده می‌شود و دوربین می‌تواند آن موارد را ردیابی و دنبال نماید.
برخی از قابلیت‌های آنالاتیک روی دوربین‌های تحت شبکه به‌صورت پیش‌فرض نصب‌شده است. اتصالات اترنت و رابط‌های مربوط به PTZ در بسیاری از ذخیره‌سازهای تحت شبکه وجود دارد و برای چرخش این دوربین‌ها به کمک این دستگاه‌های ذخیره‌ساز پیکربندی سختی وجود نخواهد داشت و از راه دور کاربران می‌توانند به کمک پروتکل‌های شبکه، این دوربین‌ها را به هر سمت و سویی که تمایل دارند بچرخانند و روی سوژه موردنظر بزرگنمایی را انجام دهند.
دوربین مداربسته اسپیددام را می‌توان در محیط‌های بیرونی و درونی نصب نمود. این بدان معنا است که کارخانه‌ها دوربین مداربسته اسپیددام را هم برای محیط‌های درونی طراحی کرده‌اند و هم برای محیط های بیرونی. از سویی دیگر دوربین مداربسته اسپیددام را می‌توان روی سطح صاف نظیر سقف، روی دکل و یا روی دیوار نصب نمود. از قابلیت‌های دیگر دوربین مداربسته اسپیددام وجود ماژول مادون‌قرمز در کنار این دوربین‌ها است که دید را در شب برای کاربران و پرسنل اتاق مانیتورینگ و صاحبان مشاغل تسهیل می‌نماید.

تجهیزات اضافی برای دوربین مداربسته اسپیددام :

اولین سؤالی که مخاطبان و مشتریان دوربین مداربسته اسپیددام دارند این است که لوازم موردنیاز برای نصب این دوربین‌ها و انتقال تصویر آن چیست؟ این دوربین‌ها مشابه دوربین مداربسته اسپیددام آنالوگ برای انتقال تصویر نیاز به کابل و برای روشن شدن نیاز به کابل برق‌دارند.

دوربین‌های آنالوگ برای چرخش نیاز به دور شته سیم داشتند که از زوج سیم‌ها برای کنترل و مدیریت آن استفاده می‌نمودند اما در نسل جدید سامانه‌های نظارت تصویری یا همان دوربین‌های تحت شبکه این کابل حذف‌شده است و به کمک همان کابل شبکه که تصویر را منتقل می‌نماید، می‌توان فرامین چرخش را صادر کرد.

البته در دوربین‌های تحت شبکه بحث به همین‌جا خاتمه نمی‌یابد و دوربین مداربسته اسپیددام تحت شبکه می‌تواند به کمک PoE ، برق موردنیاز خود را از سوئیچ دریافت نمایند و کار کند. به همین دلیل نیاز به کابل برق هم ندارد.
اگر دوربین مداربسته اسپیددام را مدام زیر نظر دارید و خواهان چرخش آن به سمت‌وسو متفاوت می‌باشید به شما توصیه می‌کنیم از کنترل‌گر و جواستیک مناسب استفاده کنید، جو استیک‌ها و کنترلرهای دستی اگرچه کمی هزینه‌بر هستند اما مزایای بی‌شماری را برای شما فراهم می‌نمایند و شما می‌توانید از قابلیت‌های آن به خوبی استفاده نمایید و در صورت نیاز به چرخش‌های جزئی به کمک این دستگاه می‌توانید به‌صورت حساس و جزئی چرخش مربوطه را انجام دهید.

مزایای دوربین مداربسته اسپیددام در کسب و کار :

شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ برای استفاده از دوربین مداربسته اسپیددام پیشگام بودند و از مزایای آن مطلع شده بودند. صاحبان این مشاغل نظارت مستقیم بر اموال و دارایی‌ها داشتند. یادتان باشد این دوربین‌ها برای کنترل اموال و نظارت بر منطقه هزاران مزیت را به ارمغان می‌آورد و نباید این موضوع را نادیده گرفت. از آنجا که امنیت و ایمنی یکی از دغدغه مدیران و صاحبان کسب‌وکار به شمار می‌آید، دوربین‌های چرخشی می‌تواند امنیت را برای هر کسب‌وکار، با هراندازه و ابعاد فراهم آورد.
علاوه بر این، این دوربین‌های نوآورانه چرخشی دارای مزایای بسیاری هستند که شما از آن اطلاع ندارید و این مزایا می‌توانند بهره‌وری در تجارت و سایر موارد را بهبود بخشند.

نظارت بر منطقه وسیع و گسترده :

پارکینگ‌ها، انبارها و فروشگاه‌ها مکان‌هایی بودند که صاحبان آن برای پوشش سامانه نظارت تصویری دچار چالش می‌شدند. این مسئله در درجه اول به دلیل وسعت جغرافیایی آن بوده است. اما به کمک دوربین‌های چرخشی می‌توان مناطقی که وسعت بالایی دارند را زیر ذره‌بین برد و جزئیات را به‌دقت نظاره نمود و بر این اساس امنیت و ایمنی منطقه، کارکنان و بازدیدکنندگان فراهم خواهد شد. باوجود یک دوربین چرخشی در یک پارکینگ، علیرغم فضای بزرگ و باز، می‌توان به‌سرعت فعالیت مشکوک را تشخیص داد. محافظت از مناطقی از این قبیل باعث آرامش خاطر بازدیدکنندگان می‌شود و مشتریان وفادار را برای سازمان و کسب‌وکار نگه می‌دارد.

بهبود بهره وری :

شما باید مطمئن باشید چرخه کسب‌وکار در منطقه شما جریان دارد و استمرار کسب‌وکار سبب می‌شود که بتوانید با آسودگی خاطر به اهداف بزرگ تجاری خود فکر کنید. با نصب یک دوربین مداربسته اسپیددام شما می‌توانید مشکلات و موانع چرخه کار را سریع‌تر شناسایی کرده و برای بهبود آن چاره‌ای بی اندیشید. دوربین مداربسته اسپیددام به‌عنوان کمک و دستیار شما هستند تا با بررسی موانع تمامی چالش‌ها را از جلوی پای کسب‌وکارتان بردارید. برخی از کارها و وظایف کارکنان غیرضروری است و شما با مانیتورینگ کار آن‌ها، این وظایف را شناسایی می‌کنید و با حذف این مسئولیت‌های غیرضروری، کارهای دیگری را به آن‌ها واگذار می‌کنید تا چرخه کار و روند آن سریع‌تر شود. دوربین مداربسته اسپیددام سبب می شود که کارمندان تنبل بیشتر به‌کار بها دهند و از زیر کار در نروند.

نتیجه گیری :

به کمک دوربین‌ مداربسته اسپیددام می‌توانید ترافیک حضور مشتریان را در بخش‌های مختلف کسب کار رصد نمایید. یک چیدمان مؤثر به مشتری اجازه می‌دهد تا کالای خود را سریع‌تر پیدا کند. با شناخت مناطق پرتردد مشتریان می‌توانید کالاهای اساسی را در آن مناطق قرار دهید. بهبود چیدمان داخلی فروشگاه‌ها، موقعیت‌یابی محصول و موارد مربوط به بازاریابی به کمک اطلاعات این دوربین‌ها و تصاویر آن‌ها فراهم می‌شود.

برای انتخاب یک دوربین مداربسته اسپیددام مناسب برای کسب و کار یا ملک و یا سازمان خود امروز با ما تماس بگیرید تا کارشناسان و مهندسین ما با راهنمایی شما بهترین گزینه را پیش رویتان بگذارند.

امیدواریم مقاله فوق توانسته باشد هر چند اندک در جهت جلوگیری متضرر شدن خریداران دوربین مداربسته اطلاعاتی را به نظر برساند . در آخر پیشنهاد می شود ، همواره در خرید ها کسب اطلاعات را فراموش نکنید .

همکاران ما در شرکت امن الکترونیک نمایندگی هایک ویژن در گیلان نیز همواره آماده ارائه راهنمایی و مشاوره در خرید دوربین مداربسته می باشند

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات