آشنایی با سیستم های کنترل تردد

سیستم های کنترل تردد

هنگام بررسی سیستم های کنترل تردد نیاز است که قبل از تصمیم گیری برای انتخاب، برخی از پارامترهای مهم در این زمینه در نظر گرفته شود. بسیاری از افراد فقط معیار هزینه را مد نظر قرار می‌دهند اما در کنار هزینه باید پارامترهای همچون نوع امنیت مورد نیاز و افراد استفاده کننده سیستم های کنترل تردد را مد نظر قرار داد.

سیستم های کنترل تردد، در انواع مختلفی عرضه شده‌اند که از نظر پیچیدگی و سهولت استفاده از یکدیگر متمایز می‌شوند. برخی از این نوع سیستمها از راهکارهای ساده‌ای همچون صفحه ‌کلید ورودی استفاده می‌کنند که کاربران رمز ورود را وارد میکنند و  برخی دیگر امکانات بیشتری همچون بیومتریک دارند

سیستم های کنترل تردد باید به گونه‌‌ای طراحی شود که افراد مجاز و کارمندان، مجوز تردد در نقاط تعریف شده را داشته و به کمک این سیستم بتوان دسترسی افراد را تعریف کرد. با تعریف دسترسی و نقاط مربوطه در صورت تردد افراد به نقاط مختلف، سیستم های کنترل تردد می‌توانند تصمیم گیری نماید. سیستم های کنترل ترددی که دارای پیچیدگی بالابوده و یا شامل مراحل مختلفی برای شناسایی کاربر است، باعث سردرگمی کاربر می‌شود، بالطبع این سردرگمی سبب می‌شود که کاربر نتواند مجوز ورود را دریافت نماید و در نهایت آژیر سیستم به صدا در خواهد آمد.به طور کلی توصیه می‌گردد که  سیستم های کنترل ترددی که کاربری آن ساده و قابل لمس است را برای مدیریت ورود و خروج استفاده نمایند. در مقاله زیر مروری بر این سیستم‌ها خواهیم داشت.

انتخاب سیستم

برای انتخاب این نوع سیستم متناسب با نیاز امنیتی شما اندازه محیط فاکتور مهم و اساسی به شمار می‌آید. علاوه بر این در بسیاری از دفاتر تجاری و سازمان‌ها، مکان‌های بسیاری با سطح دسترسی متفاوت تعریف می‌گردند که برای طراحی بهینه سیستم های کنترل تردد باید این موقعیت‌ها و مکان‌ها شناسایی شده و در طراحی مد نظر قرار گیرد.

طراحی نقشه و پلان اولیه در یک فلوچارت و دیاگرام به شما کمک می‌نماید که سیستم های کنترل تردد خود را بهینه‌تر طراحی نمایید، به طور مثال تعریف مناطق و سطح دسترسی آن در یک دیاگرام حساسیت مکان‌های مختلف را برای شما آشکار می‌نماید و در دیاگرام دیگر می توانید سطح دسترسی افراد به مکان‌ها را نمایش دهید، این دو دیاگرام به شما در طراحی کمک شایانی خواهد نمود. خروجی این طراحی مناطقی را برای شما مشخص می‌نماید که حساسیت بالایی دارند و شما باید برای این مناطق از روش‌های پیچیده‌تر استفاده نمایید تا سطح امنیت را در این مناطق ارتقا دهید.

سیستم های کنترل تردد که در مناطق حساسی همچون دیتا سنترها، گاو صندوق‌ها، مکان‌های آرشیو اسناد محرمانه، نصب می‌گردند باید ورود و خروج افراد غیر مجاز را محدود نمایند. این محدودیت سبب می‌شود که شما مطمئن شوید اطلاعات و اسناد به دست افراد غیر مجاز نمی‌رسد.

تعریف سطوح دسترسی به مناطق مختلف برای هر فرد در پایگاه داده سامانه کنترل تردد تعریف می‌گردد. تعریف سطح دسترسی توسط برای هر فرد توسط  افراد ذیصلاح، مدیران و یا پرسنل مسئول  در سامانه تعریف می‌شود.

هرچقدر سطح دسترسی به پایگاه داده کنترل تردد محدودتر باشد، ثبات امنیت بیشتری فراهم می‌شود، از آنجاکه پایگاه داه با سامانه کنترل تردد ادغام شده است،دسترسی به این پایگاه باید بسیار محدود شده و فقط چند نفر مجوز تعریف را داشته باشند.

انواع سیستم ها

بسیاری از سیستم‌های کنترل تردد در کسب و کارهای کوچک و منازل مسکونی، از صفحه کلید استفاده می‌نمایند. اما این سیستم‌ها اگرچه مقرون به صرفه هستند اما استفاده از آن در سازمان‌هایی که تعداد مراجعه کنندگان در آن زیاد بوده و نیاز به تعریف نفرات جدید دارند، ناکارامد خواهد شد.

یک عیب عمده در این روش، اشتراک گذاری رمز عبور کارمندان با همکاران خود می‌باشد و یا معضل دیگر نوشتن رمز عبور در روی کاغذ و چسباندن آن در معرض دید عموم است. با این کار رمز عبور افشا شده و همه افراد از رمز عبور فرد مذبور آگاه می‌شوند. افشا شدن رمز عبور در سیستم های کنترل تردد و یا به اشتراک گذاری آن، مدیریت سامانه امنیتی را مختل خواهد نمود و بسیاری از مراجعه کنندگان به کمک رمز عبور افشا شده ساختمان را ترک می‌نمایند.

استفاده از فناوری بیومتریک و یا کارت‌های RFID  و یا تگ‌های جاسوئیچی برای اماکن پرتردد و سازمان‌های بزرگ کاربرد بیشتری دارد. فناوری‌بیومتریک از خصایص یکتای انسان برای احراز هویت استفاده می‌کند که اثر انگشت و اسکن عنبیه چشم نمونه‌ای از کاربردهای بیومتریک هستند همچنین برخی از ابزار فیزیکی نظیر جاسوئیچی و کارت های RFID که شناسه منحصربه‌فردی دارند، می‌تواند در این سازمان‌ها برای کنترل تردد به کار رود. کپی کردن خصایص بیومتریک بسیار دشوار است و دیگر کسی نمی‌تواند از این خصیصه کپی کرده و از سازمان خارج شود.

همانطور که اشاره شد یکی دیگر از روش‌‌های سیستم های کنترل تردد، استفاده از قرائتگرهای  RFID و تگ‌های آن است. به هر نفر یک تگ ارائه می‌گردد و در سیستم های کنترل تردد این تگ به عنوان شناسه فرد معرفی می‌شود. تگ‌ها در نزدیکی قرائتگر اطلاعات را به سیستم های کنترل تردد به صورت بی سیم (ارتباط نزدیک 10 سانتی متری) ارسال می‌کنند و در صورت وجود مجوز، دسترسی افراد به منطقه میسر خواهد شد.

کارت های کنترل تردد

کارت‌ها به دو صورت کارت‌های تماسی و غیر تماسی عرضه می شوند. برخی از کارت ها برای شناسایی نیاز است که با قرائتگر ارتباط فیزیکی برقرار نمایند. کارت‌های تماسی مانند کشیدن کارت اعتباری هستند که باید قرائتگر با لمس آن اطلاعات را به دست آورد. اما کارت‌های غیر تماسی از طریق امواج الکترومغناطیس و کوپل القایی داده خود را به قرائتگر منتقل می‌کنند.

با استفاده از یک پایگاه داده متمرکز می‌توان قرائتگرها را مدیریت نمود و هر منطقه با قرائتگر تعبیه شده اجازه دسترسی افراد را صادر خواهد کرد. به طور معمول روی کارت‌های سیستم های کنترل تردد تصویر کارمند را درج می نمایند تا بتوان به اهداف دیگر حفاظتی دست یافت. پرسنل حراست با تطبیق چهره فرد و کارت ایشان سبب ارتقای امنیت خواهند شد.

در محیط‌های اداری کوچک و یا منازل مسکونی سیستم ماشین حسابی کفایت می‌کند تا افراد با وارد کردن رمز مجوز تردد را کسب نمایند. این راهکار برای مشاغلی که تعداد کارمندان محدودی دارند کارا خواهد بود.

برای حفظ امنیت یک سری پروتکل‌ها در سیستمهای کنترل تردد ماشین حسابی تعریف شده است، به طور مثال با خروج یک کارمند از مجموعه نیاز است که رمز عبور تغییر کند. سیستم های ماشین حسابی برای منازل نیز مفید خواهد بود.

سامانه های کنترل تردد چگونه کار می کنند؟

عملکرد اصلی سیستم های کنترل تردد بر اساس فرمان دادن به یک قفل می‌باشد. به بیان دیگر در صورت مجاز بودن تردد یک فرد، به قفل الکترونیکی فرمانی صادر می‌شود که این قفل از حالت بسته به حالت باز تغییر می‌یابد. این فرمان می‌تواند توسط یک قرائتگر کارت صادر شود و یا از یک ماشین حساب در صورت ورود رمز عبور صحیح ارسال خواهد شد. در این سیستم‌های امنیتی دو نوع قفل وجود دارد.

نوع اول قفل‌ها بر اساس دریافت یک سیگنال الکتریکی کار می‌کند. این نوع قفل‌ها به نسبت ارزان‌تر هستند و برای مکان‌هایی استفاده می‌شوند که در هنگان خروج از سازمان نیازی به دریافت مجوز نمی‌باشد.

قفل های الکترومغناطیسی نوع دوم قفل در سیستم های کنترل تردد هستند. این قفل ها برای مناطقی که ورود و خروج اهمیت بیشتری دارد، مناسب‌تر می‌باشد. به کارگیری این قفل‌ها به شما کمک می‌نماید خروج افراد را نظاره نمایید و مدیریت بهتری را در مانیتورینگ بیرون بردن وسایل و دارایی‌های با ارزش داشته باشید.

در هنگام خرید سیستم های کنترل تردد باید نیاز امنیتی را شناسایی کرده و محصولات و داده‌های با ارزش را طبقه‌بندی نمایید. شناسایی تهدیدها و مخاطرات امنیتی به شما کمک می‌نماید تا بهترین راهکار را برای سازمان خود انتخاب نمایید.

نتیجه گیری

این سیستمها، می توانند تردد افراد، خودروها و عملکرد دستگاه های صنعتی و موارد مرتبط را کنترل و مدیریت نمایند. کاهش تردد در سطح سازمان، دسترسی محدود افراد به اتاق های مجاز، عدم تردد افراد در ساعت های غیرمجاز و بالا بردن بهره وری و راندمان کار افراد با کنترل محدوده های مکانی و زمانی از جمله فواید استفاده از این سیستمها می باشد.