آشنایی با دوربین اسپید دام

اگر تمایل دارید با دوربین دوربین اسپید دام آشنا شوید کافیست چند دقیقه با ما همراه شوید تا با مهمترین ویژگی‌های دوربین اسپید‌ دام – که گاهی دربازار به عنوان دوربین چرخشی ، دوربین گردان و دوربین PTZ نیز شناخته می‌شود- بیشتر آشنا شوید.

زمانیکه بحث سیستم‌های امنیتی خصوصا دوربین مداربسته به میان می‌آید، همه ما تمایل داریم که بهترین محصولاتی که میتوانیم با بودجه خود خریداری کنیم را تهیه نماییم. البته این موضوع فقط مختص سیستم‌های امنیتی نیست بلکه در مورد هر کالا یا خدمت دیگری نیز صادق است. اما در مورد محصولات نظارتی و امنیتی، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

آیا به دنبال بهترین دوربین‌های امنیتی برای محل کار خود هستید؟ آیا نگران انبار یا سوله خود هستید که در خارج از شهر قرار دارد؟ یا نگران اتفاقاتی هستید که در محدوده‌ای غیر از محدوده تحت پوشش دوربین شما، در حال وقوع است؟

همه اصطلاحات مشابهی که به یک منظور استفاده می‌شوند می‌توانند گیج‌کننده باشند. ما این راهنما را برای شما کاربران عزیز فراهم کرده‌ایم تا بتوانید بهتر تفاوت بین دوربین اسپید دام و سایر دوربین ها را تشخیص دهید.

دوربین اسپید دام یا همان دوربین PTZ

دوربین PTZ چه نوع دوربین است؟ اول از همه اینکه، P در عبارت PTZ مخفف Pan ، به معنای چرخش افقی، T مخفف Tilt به معنای چرخش عمودی و Z مخفف Zoom به معنای قابلیت بزرگنمایی است. این سه عبارت هرآنچه را که شما می‌توانید با این دوربین انجام دهید را انعکاس می‌دهند. برای مثال، شما می‌توانید این دوربین را به سمت عقب و جلو و یا بالا و پایین بچرخانید. همچنین می‌توانید تا حد مطلوب خود تصویر قابل مشاهده در دوربین را زوم کنید به طوریکه از فاصله دور یا نزدیک یک صحنه را مشاهده کنید. بیشتر دوربین های مدار بسته PTZ دارای نرم افزار کنترل از راه دور برای استفاده کاربران هستند- کاربران می‌توانند به سادگی از هرجایی که به اینترنت دسترسی داشته باشند، تغییرات دلخواه خود را اعمال کنند.

دوربین اسپید دام مزایای ویژه‌تری نسبت به دوربین‌های دیگر دارند مانند قابلیت داخلی دوربین برای دنبال کردن حرکت‌های تشخیص داده شده توسط خود دوربین اسپید دام و همچنین پوشش چرخشی ۳۶۰ درجه؛ اگرچه ممکن است دوربین اسپید دام یا چرخشی هنگام نظارت بر یک منطقه خاص نیاز به اپراتورهای دقیقی برای تنظیمات دستی نیاز داشته باشند.

فاکتور مهم دیگری که باید در اینجا به آن اشاره کرد، قیمت کلی دوربین گردان نسبت به دوربین دام معمولی است. خود دوربین اسپید دام نسبت به همتای دام معمولی خود قیمت بالاتری دارد. هزینه‌های نگهداری نیز باید به قیمت کلی دوربین اضافه شود. در این قسمت سعی می‌کنیم به صورت نکته مواردی را یادآور شویم.

چرا در لیست خرید خود باید دوربین چرخشی را در اولویت قرار دهیم؟

۱- دوربین اسپیددام دارای تجهیزات لازم برای محافظت از خود در محیط بیرون در برابر ضربه و سر و صدا می‌باشد.

۲- مقیاس زوم (Zoom module) جز حیاتی دوربین اسپید دام برای سرعت است.

۳- مقیاس زوم داخلی دوربین اسپیدام صفر تا ۳۶۰ درجه و چرخش خودکار صفر تا ۱۸۰ درجه می باشد.

۴- اکثر دوربین های اسپید دام یا به اصطلاح دوربین PTZ ، دارای استاندارد IP66 و قابلیت قابلیت ضدآب هستند که با کنترل دمای داخلی دوربین می‌توانند برای محیط‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرند.

۵- دوربین اسپید دام مدل‌های مختلفی تولید می‌شود که قدرت زوم و چرخش متفاوتی دارند.

۶- طبقه‌بندی این دوربین ها نیز متفاوت است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

  • بیشترین چرخش ۳۶۰ درجه
  • چرخش متوسط ۴۰-۶۰ درجه
  • کمترین چرخش ۸-۱۸ درجه

۷- مهم‌ترین طبقه‌بندی که برای دوربین اسپید دام از نظر زوم وجود دارد توانایی قدرت زوم به داخل و خارج تصاویر می‌باشد.

۸- دوربین اسپید دام به طور خودکار، در طول عملیات ضبط مجهز به مقیاس زوم‌های، ۱۰x zoom, 22x zoom, 27x zoom, 36x zoom  می‌باشند که می‌توانند تصویر واضح و روشنی از سوژه مورد نظر ارایه دهند.

۹- تمامی مدل‌های دوربین گردان را می‌توان از طریق رایانه کنترل کرد.

دوربین PTZ دارای مادون قرمز چه دوربینی است؟

۱- نوعی از دوربین اسپیددام که توانایی دید در شب تا فاصله های ۱۰۰-۴۰۰ فوتی را دارند و دارای توانایی ضبط تصاویر در محیط کاملا تاریک می باشند.

۲- بعضی از دوربین های PTZ دارای نسل سوم از تکنولوژی مادون قرمز هستند. بدین معنی که یک منبع تولید مادون قرمز که دارای مقیاس دید گسترده‌ای است  و می‌تواند منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار دهد در آنها وجود دارد که این مقیاس می‌تواند به ۴۰۰ فوت هم برسد.

۳- دوربین اسپید دام با قدرت زوم بالا می‌تواند کنترل و وضوح و روشنایی بالا در تصاویر داشته باشد .برای مثال ارایه تصاویری با بالاترین رزولوشن افقی از ۷۰۰ TVL ( H960یا WD1).

ویژگی منفی دوربین چرخشی یا دوربین گردان دارای مادون قرمز:

یک ویژگی منفی که در این نوع دوربین‌ها می‌توان به آن اشاره کرد این است که هنگام ضبط، منبع تولید مادون قرمز باعث افزایش درجه حرارت و گرمای دوربین می‌شود که این باعث ایجاد آثار زیاد آوری بر دوربین خواهد شد.

و اما راه حل:

برای حل این مشکل اقدام به تولید نوعی از دوربین اسپید دام مجهز به مادون قرمز کرده اند که داری فن و منبع تابش مناسب مادون قرمز است که این کار عملکرد پایدار و طولانی مدت دوربین را باعث می شود.