آشنایی با تکنولوژی HD در دوربین های مداربسته آنالوگ

آشنایی با تکنولوژی HD

به محض اینکه نام اچ دی را می شنویم به یاد دوربین های تحت شبکه خواهیم افتاد، همینطور هم هست. ولی تکنولوژی HD CCTV نسلی جدید از دوربین های مداربسته است. که پا به میان گذاشته تا گذار از دنیای آنالوگ به دنیای دوربین های تحت شبکه را آسان تر کند. این تکنولوژی را اکثر فعالان بازار سیستم های امنیتی با دوربین های HD-SDI می شناسند البته صحیح هم هست ولی رشد این تکنولوژی به خاطر معایب این سیستم بسیار کند بود و به گفته بسیاری از تولید کنندگان موفق نبود، اما از ابتدای سال ۲۰۱۴ و با پا به میان گذاشتن این تکنولوژی با معایب بسیار کمتر و رقابتی شدن بین چند شرکت عمده تولید کننده، دوباره جان گرفت. در ادامه توجه شما را به تاریخچه و توضیحات تکمیلی کارشناسان دوربین مدار بسته در رشت جلب میکنیم که توسط متخصصان امن الکترونیک نمایندگی انحصاری و رسمی هایک ویژن در رشت تهیه شده است.

تاریخچه تکنولوژی HD را می توان سال ۱۹۸۹ دانست که موسسه SMPTE یا همان انجمن مهندسین تصاویر متحرک و تلوزیون امریکا THE SOCIETY OF MOTION PICTURE AND TELEVISION ENGINEERS با استاندارد SMPTE 292M معرفی کرد. که امکان انتقال تصاویر به صورت دیتا از طریق سیستم آنالوگ با پهنای باند نزدیک به ۱٫۵ گیگابایت را فراهم می کرد.

سیستم های اچ دی مداربسته

به طور ساده در سیستم های اچ دی مداربسته،  یک دوربین با خروجی دیجیتال توسط یه مبدل به سیگنال قابل ارسال از طریق کابل کواکسیال تبدیل شده و مجدد توسط یک مبدل در داخل دستگاه دی وی آر به پکت های دیجیتال برای کد شدن تبدیل می گردد، به زبان بسیار ساده شما یک دوربین آی پی یا همان دیجیتال را در بستر کابل آنالوگ متصل می کنید، در نتیجه در داخل دوربین خروجی دوربین توسط یک چیپ TX تبدیل به سیگنال آنالوگ شده و در داخل دستگاه ضبط تصویر توسط چیپRX مجدد دیجیتال می شود، پس اولین نکته اینکه برای اتصال این نوع دوربین ها می بایست دستگاه ضبط مخصوص هر سیستم که دارای چیپ RX مربوطه می باشد را استفاده نمود.
بعید نیست که HD-SDI نیز در سال ۲۰۱۵ حرکت جدیدی را شروع کند، ولی رقبای نوظهور ۲ عامل اصلی را برگ برنده خود میدانند.۱- فاصله کابل کشی که در سیستم های SDI حداکثر ۱۰۰ متر بود و ۲- قیمت بالای این سیستم ها

طبق پیش بینی های صورت گرفته توسط سازمان های فعال تحلیل بازار و گمرکات چین ، شاید این سیستم تا سال ۲۰۱۸ سهم دوربین های آنالوگ در بازار را به کمتر از ۵۰ درصد کاهش دهد که در مقاله ای جدا به آن خواهیم پرداخت، فقط بدانیم که بسیاری از تولید کنندگان سیستم های مداربسته آنالوگ در حال جایگزینی محصولات اچ دی هستند و شوک ناشی از این سیستم ها می تواند روند سقوط سیستم های آنالوگ را تسریع کند.

سه رقیب اصلی امروز این تکنولوژی HD-CVI که توسط شرکت داهوا DAHUA عرضه شده است، تکنولوژی AHD که توسط شرکت ITE عرضه شده ولی NEXTCHIP به عنوان اصلی ترین عرضه کننده مطرح است و تکنولوژی HD-TVI که توسط TECHPOINT عرضه شده که HIKEVISION به عنوان اصلی ترین عرضه کننده آن در بازار قدرت نمایی می کنند.

تصاویر سیستم های اچ دی

در سیستم های اچ دی که با عرضه محصولات ورژن ۲  از اکتبر ۲۰۱۴ وارد دنیای فول اچ دی هم شد شما می توانید تصاویری از یک تا دو مگاپیکسل را با قیمتی مشابه سیستم های آنالوگ در اختیار داشته باشید با این امکان که از سیستم کابل کشی قبلی سیستم آنالوگ خود استفاده نموده و به راحتی با استفاده از کابل های کواکسیال ۵۰۰ متر تصویر بدون افت را در اختیار داشته باشید.
در بازار ایران هنوز بخش بزرگی از بازار در تصرف سیستم های آنالوگ بخصوص دوربین های CMOS می باشد که بعید نیست با ورود تکنولوژی های اچ دی که در نمایشگاه ایپاس 98 توسط بسیاری از فعالان ارائه شده بود به سرعت جایگزین شده و شاهد سقوط بیش از پیش قیمت محصولات آنالوگ در آینده ای نزدیک باشیم.